Rośliny poplonowe

Rośliny poplonowe – jak i dlaczego je stosować

Rośliny poplonowe to rośliny, które bardzo szybko kiełkują i wzrastają. Z uwagi na krótki okres wegetacji zdążymy wysiać je i zebrać plon po plonach innych roślin. Mimo wzrostu zainteresowania rolników, wciąż nie zawsze doceniamy wartości takiego rozwiązania, a zdecydowanie warto to zrobić.

Przede wszystkim mieszanki poplonowe bardzo dobrze wpływają na jakość gleby, użyźniają ją, pomagają walczyć ze szkodnikami i niektórymi chorobami, a zwykle są też roślinami miododajnymi. Jako poplon możemy użyć nasion jednej, wybranej przez nas rośliny lub skorzystać z gotowych, profesjonalnych mieszanek, które odpowiedzą na nasze indywidualne potrzeby.

Wybór roślin poplonowych lub mieszanek poplonowych

Rośliny poplonoweWybór poplonu zależeć powinien od warunków glebowych, ponieważ inne rośliny poplonowe lub mieszanki poplonowe mają zastosowanie na gleby słabsze, a inne na gleby żyzne, inne w przypadku gleb zwięzłych, a inne na gleby narażone na suszę.

Pamiętajmy też o właściwościach fitosanitarnych roślin przeznaczonych na poplon. Poprzez działanie związków chemicznych wydzielanych przez korzenie konkretnych roślin możemy korzystnie wpłynąć na rozwój mikroflory w glebie i jednocześnie ograniczyć liczebność szkodników i czynników chorobotwórczych. Dzięki poplonowi w glebie magazynują się korzystne pierwiastki, z których później korzystają rośliny w okresie lata i jesieni.

Podział poplonów ze względu na okres siewu

Termin siewu oraz wybór nasion będzie zależeć od rejonu kraju. Nowoczesne sposoby uprawy sprawiają, że współczesne wysiewy dominują zboża. Odejście od uprawiania roślin motylkowych sprawia, że gleby są uboższe i tracą prawidłową strukturę.

Lekarstwem na to jest stosowanie poplonu, który glebę po prostu wzmocni. Dodatkowym atutem z wysiewania roślin poplonowych jest uzyskanie paszy dla zwierząt wczesną wiosną i jesienią. Poplon można wykorzystać jako zielony nawóz albo wiosną przygotować z niego kiszonkę.

W rolnictwie wyróżnia się podział poplonów ze względu na okres, w którym jest wysiewany. W lipcu oraz najpóźniej w sierpniu sieje się rośliny na poplon letni, jesienią natomiast poplon ozimy. Stosuje się także mulczowanie, a więc pozostawienie letniego poplonu na okres zimy na polu. Dzięki temu zabezpiecza się gleby, które są narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak np.: wietrzenie lub podmywanie, a więc rośliny poplonowe zapobiegają degradacji gleby.