Doniczki

Doniczki i skrzynie na rośliny

Czym warto się kierować wybierając doniczki?

Nic tak nie upiększa domu jak rośliny. Pełnią one jednak nie tylko funkcję dekoracyjną. Dodatkowo usuwają z otaczającego nas powietrza dwutlenek węgla. Pozwalają również odpocząć zmęczonym, po całym dniu wpatrywania się w monitor, oczom. Równie ważne jak rośliny są także pojemniki na kwiaty, w których je sadzimy. Czym warto się kierować wybierając doniczki?

Co trzeba zrobić przed wyborem pojemników na rośliny?

Zanim wybierzemy skrzynie na rośliny(https://de-mario.com/sklep/dom-i-ogrod/dodatki-do-ogrodu/doniczki-i-pojemniki/) musimy przeanalizować jakie wymagania mają nasze rośliny oraz jakie warunki panują w miejscu, gdzie je hodujemy. Zwrócić należy przed wszystkim uwagę na warunki świetlne i temperaturę w danym miejscu, na tej podstawie wybierzmy rośliny, które dobrze się w takim miejscu poczują, doniczki wybierajmy na samym końcu.

Jak wybrać doniczkę, która spełni nasze oczekiwania?

Pojemniki na kwiaty muszą mieć odpowiednio duży rozmiar, tak aby zmieściła się w nich wystarczająca ilość ziemi. Jeśli miejsca będzie za mało korzenie nie będą mogły rosnąć swobodnie, dodatkowo będą miały tendencję do marznięcia w zimie.

Jeśli podłoża jest zbyt mało bardzo szybko przesusza się ono. Skrzynie na rośliny powinny zawierać odpowiednią ilość otworów o określonej wielkości. Najmniejsze otwory powinny mieć co najmniej 1 cm średnicy. W średniej wielkości doniczce musi ich być minimum cztery, pięć.

Bardzo ważną rzeczą, w którą powinniśmy wyposażyć nasze doniczki jest drenaż. Pozwala on na swobodny dostęp tlenu do korzeni oraz zapobiega zatrzymywaniu nadmiaru wody.

Z jakiego materiału kupić pojemnik?

Jest co najmniej kilka materiałów, z których mogą być wykonane pojemniki na kwiaty. Jest to drewno, plastik, ceramika czy metal. Drewniane skrzynie na rośliny nie nagrzewają się w lecie, dodatkowo rośliny mają w nich swobodny przepływ wody i powietrza.

Niestety szybko się niszczą. Doniczki metalowe czy plastikowe są lekkie oraz łatwo dostępne. Niestety nie mają żadnej z zalet doniczek drewnianych – szybko się grzeją, mają skłonność do przelewania etc.

Ceramika jest idealnym rozwiązaniem dla doniczek, ze względu na porowatą strukturę umożliwia świetny przepływ wody i powietrza do korzeni. Pojemniki na kwiaty wykonane z tego materiału są jednak niestety drogie i ciężkie.