Tarchalska

Groch Siewny Tarchalska kilka informacji

Z uwagi na swoją plenność i wytrzymałość, groch siewny Tarchalska należy do najbardziej polecanych odmian tej rośliny. Jego nasiona znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle spożywczym, jak i do produkcji pasz dla zwierząt. 

Groch Siewny Tarchalska – Charakterystyka

Tarchalska jest odmianą jarą o wysokiej i stabilnej plenności. Rośliny są średniej wielkości, mają wąskie liście i kwitną na biało. Dodatkowo są odporne na wyleganie, a strąki – na pękanie oraz osypywanie ziaren. Kwitnie i dojrzewa w standardowym terminie; siew powinien odbywać się jak najwcześniej. Polecanym terminem jest połowa marca.

Groch siewny Tarchalska najlepiej rośnie na glebach o odczynie obojętnym, prowadzonych w wysokiej kulturze. Najodpowiedniejsze do tego celu będą kompleksy zbożowo pastewne mocne, pszenne oraz żytnie bardzo dobre. Nasiona grochu należy siać na głębokości ok. 6-8 cm, w obsadzie około 100-120 roślin/m2.

Nawożenie i środki ochrony roślin

Groch siewny Tarchalska wymaga minimalnego stosowania nawozów azotowych w formie dawki startowej na poziomie 20-30 kg/ha przed siewem nasion. Z innych typów nawozów stosuje się preparaty tlenku fosforu w ilości 70-100 kg/ha oraz tlenek potasu w ilości 100-140 kg/ha.Od razu po wysianiu grochu należy stosować środki zapobiegające rozwojowi chwastów.

Szczególnie polecany jest Command 480 EC oraz Afalon 50 WP. Ponadto w okresie zawiązywania strąków zaleca się stosowanie środków takich jak Sumi-Alpha 050 EC, mających na celu zwalczanie strąkowca. Zabieg z użyciem tego preparatu należy powtórzyć dwukrotnie w odstępie dziesięciu dni.

Przed stosowaniem środków ochrony roślin należy dokładnie zapoznać się z zaleceniami producentów oraz Instytutu Ochrony Roślin.

Polecany groch siewny

Groch siewny Tarchalska warto polecić szczególnie na jego plenność oraz minimalizowanie ryzyka strat na wskutek przedwczesnego pękania strąków. Należy jednak pamiętać, że kluczowe znaczenie ma też odpowiednia technika zbioru.

W przypadku grochu zbiór jest jednofazowy i odbywa się za pomocą kombajnów o zmniejszonych obrotach bębna młócącego oraz zwiększonej szczelinie między klepiskiem a bębnem młócącym i dobrze dobranych sitach.

Źródło: https://nasionawronkowski.pl/groch-tarchalska/