Co na oparzenie czy odparzenie?

Co robić podczas oparzenia?

Oparzenie to uszkodzenia skóry, a w poważniejszych przypadkach także głębiej położonych tkanek lub narządów, na skutek działania wysokiej temperatury, żrących substancji chemicznych, jak kwasy, prądu lub promieni słonecznych. Rozległe oparzenia powodują wstrząs ogólnoustrojowy, który może doprowadzić nawet do śmierci osoby poparzonej.

Jeśli urazy po oparzeniu są znaczne, konieczna jest konsultacja lekarska, ponieważ organizm samoczynnie może sobie nie poradzić z regeneracją uszkodzonych tkanek.

Czym się różni poparzenie od odparzenia?

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku odparzeń, które nie są już tak groźne dla zdrowia ani życia. Odparzenie to potoczne określenie zmian zapalnych skóry, które powstały w efekcie działania wysokiej temperatury przy równocześnie dużej, a wręcz nadmiernej wilgotności i czynnika tarcia. Odparzenie jest najczęściej skutkiem nieprawidłowej pielęgnacji podrażnień skóry, w miejscu jej długotrwałego ocierania się o inne powierzchnie.

Dochodzi wówczas do przekrwienia, a w dalszej fazie pojawia się obrzęk a nawet sączenie się wydzieliny z powstałej rany. Jest to bardzo nieprzyjemna przypadłość, której towarzyszy przeważnie ból, pieczenie lub swędzenie.

Gdzie powstają odparzenia?

Najczęściej odparzenia powstają w miejscach ocierania się o siebie fałdów skórnych, a więc pachwiny, zagłębienia skórne, pośladki. Ulgę w przypadku otarć i niewielkich oparzeń skóry przyniesie pielęgnacja specjalistycznymi preparatami łagodzącymi.

Najpowszechniejsze z nich to maści takie jak Alantan i Linomag, które zawierając alantoinę, lanolinę oraz wazelinę odpowiednio natłuszczają skórę, co pobudza proces wzrostu nowej tkanki.  Maści te są rekomendowane również w pielęgnacji skóry dzieci. Na opatrzenia słoneczne i termiczne doskonale sprawdzi się natomiast preparat w postaci pianki Panthenol 5% pianka.